FC Viktoria Plzeň

Úspěchy

Začátky…

Fotbalový klub FC Viktoria Plzeň byl založen v roce 1911 a prvního výrazného úspěchu se dočkal v roce 1922, když vyhrála Župní mistrovství. Z osmy zápasů je jednou remizovala, jinak nenašla přemožitele. Viktoria Župní mistrovství vyhrála celkem 6krát. A v roce 1926 ho vyhrál i dorostenecký tým.


První evropský úspěch…

V roce 1935 skočila Viktorka na skvělém čtvrtém místě a měla právo hrát Středoevropský pohár. Jenže krutý los Plzni nepřál a v prvním kole narazila na Juventus Turín, který měl v kádru několik mistrů světa z roku 1934. Na zápas do Luční ulice zavítalo více jak 18 000 diváků a mohlo shlédnout gólovou přestřelku, zápas nakonec skončil nerozhodně 3:3, ale v Turíně prohráli 1:5 a putování pohárem pro ně skončilo. Viktoriáni si poté zahráli několik zápasů v severní Africe.

Sestava: Dědič - Wana, Mudra, Bešťák, Biro, Vlček, Horák, Čulík, Červený, Hess a Bína

Severská štace…

V roce 1939 se hráči plzeňské Viktorky odcestovali na měsíční zájezd do severských zemí, kde odehráli celkem 17. Zápasů, 14. Výher, 1. Remíza a dvě prohry. A To se zápasů účastnili např.: reprezentační výběry Litvy a Lotyšska.


Dvakrát „stříbrní“…

Dvakrát za sebou se Viktorka probojovala do finále národního poháru, v roce 1943 prohrála se Spartou Praha 1:3, 1:7. O rok později se Plzni stala znovu osudná Sparta Praha a 4:2 a 4:3.

Neplatné druhé místo…

V roce 1948 Viktorka skončila na skvělém 2. místě za pražskou Slávii, ale tento ročník byl bohužel neoficiální, protože se přecházelo na Sovětský styl Podzim-Jaro. Proto nemohli být odehrány všechny zápasy a sezóna byla znehodnocena.


První mládežnický úspěch…

V roce 1951 se stala již Škoda Plzně přeborníkem v dorostenecké soutěži.

Sestava: Hodina, Štogr, Beránek, Šerý, Salcman, Ženíšek, Lukeš, Skřivan, Zoubek, Tauš a Sloup.


Devítiletý půst a překvapení ve Štruncových sadech…

Po devíti letech návrat do nejvyšší fotbalové soutěže, a hned se Plzeňané umístili na třetí příčce a v roce 1962 porazila Flamengo Rio de Jameiro 2:1, oba góly zařídil Stanislav Štrunc. Porazil klub mistrů světa, to byl ctihodný výkon. Tuto sezónu (1961/62) na celkové deváté příčce a probojoval se do Rappanova poháru ve skupině měl italskou AC Padovu, švýcarské mužstvo FC Chaux - de - Fonds a maďarský Banyasz Dorógy. Výsledky Spartaku: Padova 0:5, 1:1, Chaux - de - Fonds 1:1, 1:3, Banyasz Dorógy 7:1, 2:4.Do dalších bojů se sice neprobojovali, ale byl to obrovský úspech.

 Sestup, ale pohárová Evropa…

Sice v roce 1971 Plzeň sestoupila do druhé ligy, ale zato nadprůměrné výkony představovali v národním poháru. Který, nakonec prohráli s mistrem republiky Spartakem Trnava 1:2 a 1:5. Jelikož jako Mistr měl právo startovat v PMEZ. Tak plzeňská Škoda mohla startovat v poháru vítězů pohárů a los byl znovu krutý. V prvním kole Škodováci přivítali slavný bavorský klub Bayern Mnichov. V Prvním zápase na domácí půdě sice podlehli těsně 0:1. Zato v Mnichově Plzeň dostala gólový příděl v drobě 6 branek a jednu jsme dokázali vstřelit. To těchto výsledcích byla Škoda vyřazena.

Sestava: Sestava J. Čaloun - Špinka, Plass, Michálek, Pleško - Süss, Sudík - Kamír, Bachner (Hoffmann), Bican, Ziegler


Osm let v první lize…

Stanislav Štrunc v květnu roku 1977 přidal do Své sbírky stý gól v první lize a stal se členem ligových kanonýrů. V tento samí rok Plzeň skončili na senzačním šestém místě.


Obnovený název Viktorka

V sezóně 1993 – 1994. Již pod názvem Viktoria Plzeň vstoupila jako nováček do ligy pátým místem. Tým vedl Zdeněk Michálek. 

Sestava:M. Čaloun, Bečka, Diepold, Drahorád, Heřman, Janota, Kopřiva, Mika, Purkart, Skála, Slabý, Susko, Šámal, Šamberger, Šmejkal, Švejdík, Tesař, Vágner, Vlček.