FC Viktoria Plzeň

Homepage

TOP5: trenéři „A“ týmu

Ve třetím díle TOP5 se poohlédneme za pěti nejlepšími trenéry, kteří usedli na lavičku Viktorie. Ať již na krátkou dobu, nebo ve Viktorce působili několik let. Na prvním místě se umístil dosavadní trenér Pavel Vrba, který Viktoriány dovedl k těm největším úspěchům  a má našlápnutý na jeden ještě větší…

TOP1 Pavel Vrba klub: FC Viktoria Plzeň

Trenér s velkým „T“, tento už je pravý muž na pravém místě, když byl v roce 2008 propuštěn ze slovenské Žiliny, sáhla po něm Viktorka, která potřebovala náhradu za odvolaného Šilhavého. Tato náplast zafungovala a funguje až do teď vice jak na 110%. První sezóně se umístil, s týmem, který měl zálusk na Evropské poháry na celkovém 8. místě. Píše se rok 2009 začala, sezóna snů Viktorka se pere z účastníky jak Ondrášovka cupu tak i v lize. Vrbova družina se umístila na pátém místě a probojovalas do jarní fáze domácího poháru, který nakonec i získala, píše se 18.5 roku 2010 a Viktoriáni mají na kopačkách historický úspěch, po 39. letech se znovu zahrát Evropské poháry. V Cestě jim stál Jablonec, který přehráli 2:1. A Plzeňáci, hráli třetí předkolo Evropské ligy, ale osud nám nepřál, vyfasovali jsme totiž slavný Besiktas, i když jsme ho na „domácí“ půdě Besiktas přehrávali zápas, skončil nerozhodně a v Turecku jsme již neměli šanci. A Z poháry se loučili.  Vrba výborný straek, ale hlavně, trenér  útočného stylu hry, táhl Viktorii za dalším úspěchem po polovině soutěže Plzeň přezimuje na skvělém prvním místě a za uplynulí půl rok překonala několik rekordů ligy. Je vidět že vrba je v Plzni spokojený, když v listopadu roku 2010 prodloužil smlouvu do roku 2010.


TOP2 Zdeněk Michálek klub: Jiskra Domažlice

Tento člověk je to mi již téměř čtyřiačtyřicet let co se Zdeněk Michálek objevil v týmu Viktorie. Tento výborný stoper, si také připsal několik startů za neoficiální reprezentaci Čech a Moravy. V roce 1976 ukončil svojí aktivní kariéru, ale na fotbal nezanevřel, začal trénovat, mládežnické týmy v Rokycanech, Rakovníku, ale také působil v nižší německé soutěži. Pětkrát dovedl Viktorku do první ligy a v roce 1994 se mu povedlo dosáhnout senzačního pátého místa.  Tento muž, který se na lavičku plzeňské Viktorie celkem pětkrát, naposledy vedl Plzeň v sezoně 2006, když před koncem ligy, se pohybovala na sestupové hraně, již neustál nápor a byl odvolán. Posléze se jeho nástupci Františku Strakovi, povedla liga zachránit. Michálek je bezesporu trenér a hráč, který se velkým písmem zapíše do historie plzeňské Viktorky. Nyní trénuje v Domažlicích, které hrají nižší fotbalovu soutěž.


TOP3 Stanislav Levý klub: bez angažmá

Na tohoto trenéra, který má z trenérské zkušenosti z německé Bundesligy, budou plzeňští fanoušci a hráči, kteří za jeho éry ve Viktorii hráli, asi nikdy nezapomenou, Levý převzal tým v roce 2006 po Michalu Bílkovi, který se stěhoval do Sparty a Levý dokázal s tímto týmem něco nemožného, úspěch, který, čekal jen málokdo tento tým tvořený převážně z mladých hráčů skončil na celkovém šestém místě a s malým odstupem na špici. Všichni fanoušci se těšili na další sezónu, jak budou jejich oblíbení hráči trápit Spartu, Slávii a další věhlasné celky. Po polovině ročníku 2007/08 Viktoriáni byli zas na špici tabulky. A bohužel pro Levého výborného stratéga, který si připsal pětadvacet startů za národní tým to znamenalo, odchod hráčů do zahraničí odešel např.: Michal Daněk, Martin Fillo a další opory. Viktoria se stala, nejhorším týmem jara, Padali hlavy a padla i ta Levého pár kol před koncem, se Levý poroučel, ten populární trenér, kterého v Plzni zbožňovali, na jeho místo se přesunul, tehdejší trenér dorostu Karel Krejčí který dovedl Viktorii, k celkovému devátému místu. Poté byl dlouho Levý bez angažmá, když po více jak roční trenérské pouze podepsal, s Tescomou Zlín ve které moc dlouho nevydržel, po neshodách, poté rozvázal smlouvu. Nyní je znovu Levý bez angažmá, a občas ho můžeme vidět ve studiu fotbal na ČT.


TOP4 František Straka klub: North Queensland Fury

Výborný trenér a hráč, který velkou většinu své aktivní kariéry strávil v Německu, kde nastupoval například: Borussia Mönchengladbach, FC Hansa Rostock. Po ukončení  kariéry. Začal trénovat, nejdříve v Německu. Poté se vrátil zpět do vlasti, kde trénoval dva roky FK Teplice, také získal angažmá ve svém mateřském klubu, tedy Spartě, kde strávil jen půl roku a poté byl odvolán, tento impulzivní trenér, který všechny chyby dokáže odstranit. Na konci sezóny 2006/07 přišel zvrat, nejen pro Viktorii Plzeň, která odvolala trenéra, ale také pro samotného Straku. Pár kol před koncem ligy před ním stál velmi těžký úkol, zachránit Viktorku v lize. Záchranu v lize mohla Viktorka potvrdit v posledním zápase, když zavítala na Letnou, kde hraje tamní Sparta. A byl to opravdu, jak emočně, tak i psychicky vypjatý zápas, Západočeši v něm zvítězili 1:3 a kotlali, že patří do první ligy. Straka poté z týmu odešel, trénovat České Budějovice, tento trenér, který dnes působí až v daleké Austrálii má za sebou i jeden zápas za českou reprezentaci, když v přípravném zápase vedl Česko proti Maltě.


TOP5 Petr Uličný klub: 1. HFK Olomouc

Nato trenér, který si nikdy neodpustil, vulgární výrazi na adresu rozhodčího. V Plzni strávil, několik dalo by se říct úspěšných let. Začínal v Kroměříži, přes pražskou Spartu se dostal až do tehdejší Škody Plzeň, kde strávil celkem pět let. Nikdy si nevyzkoušel žádné zahraniční angažmá. V roce 1983 ukončil svoji kariéru v Hanáckém klubu Sigma Olomouc. A dals se na velmi úspěšnou trenérskou kariéru. Jeho trenérská premiéra byla, tehdejším druholigovém Havířově, jako trenér, vystřídal slušnou porci týmů. Uličný strávil ve Viktorii celkem dva roky tedy o roku 1997 až 1999. A v roce 1998 se mu povedlo v metropoli piva, udržet nejvyšší soutěž. V roce 1999 se z Plzně stěhoval do Slezské Opavy. Nyní trénuje 1. HFK Olomouc, která hraje třetí nejvyšší soutěž tzv. MSFL.


Žádné komentáře