FC Viktoria Plzeň

Homepage

TOP5: Odchovanci

Dnešním dnem odstartoval kultovní seriál TOP5, kde se poohlédneme za minulostí plzeňské Viktorky. Dnešním témata bylo pět nejlepších odchovanců Plzně a vybrali jsme tyto hráče: Petr Čech, Jan Lecjaks, Tomáš a Lukáš Došek, Martin Fillo a David Limberský.


TOP1 Petr Čech

Chelsea FC/Anglie

Tohoto geniálního gólmana světu dala právě Plzeň.  I kdy si za Plzeň nezachytal žádný ligový duel, je to právě západočeská metropole, které může Čech děkovat za svou bohatou kariéru. Již v dorosteneckém věku odešel do fotbalové vesnice přesněji do Blšan, Chmelaři za Čecha Zaplatili Plzni pouhých 300 tisíc korun. Bod zlomu jeho kariéry byl přestup do Sparty za dvacet miliónů korun. Kde nejdříve kryl záda zkušenějšímu Blažkovi, ale poté ho z branky vystrnadil úplně. První jeho zahraniční štace přišla v roce 2002, putoval do Stade Rennes kde vydřel dva roky. V současné době chytá za Anglický klub Chelsea FC, kde si připsal několik velkých úspěchů, např.: finále Ligy Mistrů, několikanásobný mistr Anglie. Prošel veškerými reprezentacemi ČR a je stabilní jednička Českého „A“ týmu.

Narozen:20. 5. 1982 v Plzni

Výška a váha: 196 cm, 90 kg


TOP2 Jan Lecjaks

RSC Anderlecht/Belgie

Krajní obránce, který mohl být klidně oštěpař a to z jednoho důvodu, má obrovskou sílu v pažích a to mu umožňuje házet opravdu dlouhé auty. Tento devatenáctiletý mladík začal hrát sice v Sokolu Štěnovice, ale zanedlouho se stěhoval do Plzně. První ligový start si připsal proti FK Mladá Boleslav za trenéra Stanislava Levého. Prošel všemi mládežnickými reprezentacemi a na svůj debut za národní tým stále čeká, ale do profesionální úrovně musí ještě vyspět. Již v roce 2009 měl nakročeno do Ukrajinského Dněpropetrovsku, ale z toho nakonec sešlo, a tak se o půl roku déle stěhovat do belgického Anderlechtu na hostování s obcí.

Narozen: 9. 8. 1990

Výška a váha: 180 cm, ? Kg


TOP3 Tomáš a Lukáš Došek

Dvojčata Doškovi, kterým se v Plzni přezdívalo zázračná dvojčata a ne jen tak, oni byli opravdu zázrační a jakým stylem pluli, Českou nejvyšší soutěží to bylo něco nevídaného.

Tomáš Došek

Zbrojovka Brno/Česká republika

Sice tento útočník, stejně jako jeho bratr začínali ve Staré Roly, základy do velkého fotbalu pochytili ve Viktorii. Tomáš byl opravdu útočník na České poměry velmi vyspělý. Za tři roky působení v prvním týmu Viktorie si připsal 44 startů a 14 branek. Nejvíce, nastřílel Došek za Slávii, 44 branek za 136 ligových zápasů. A první zahraniční angažmá ho nemynulo v roce 2004 přestoupil do věhlasného týmu Rapid Vídeň, kde strávil jednu sezónu a nastřílel celkem 7 branek. Poté půl roku strávil ve slovenské lize, kde nastupoval, za Artmedii Bratislava. Poté se stěhoval do Wisly Plock za Českým trenérem Csaplárem, kde strávil opět jen jednu sezónu. A vrátil se zpět do vlasti, do Brna. Které se teď´ale topí na chvostu ligové tabulky. Došek také byl vyhlášen talentem roku 1998.

Výška a váha: 178 cm, ? Kg


Lukáš Došek

Slavoj Koloveč/Česká republika

Stejný super talent jako jeho bratr Tomáš. I Lukáš začínal ve Staré Roly, ale k velkému fotbalu přičuchl právě ve Viktorii. Poté stejně jako jeho bratr putoval do pražské Slávie, kde celkem strávil úctyhodných šest let.  I Lukáše nemynula zahraniční štace, když v roce 2005 přestoupil do rakouského Sportfreunde Siegen, kde strávil jednu sezónu a stěhoval se do švýcarského týmu FC Thun zde odehrál dvě sezóny, poté odešel do posledního profesionálního působiště do Trnavy, kde strávil, také dvě sezóny. A v roce 2010 ukonči aktivní kariéru. Ale na fotbal nezanevřel, hraje za Slavoj Koloveč.


TOP4 Martin Fillo

Viking Stavanger/Norsko

Tento talentovaný krajní záložník sice začínal na Košuce, ale od žákovských let je ve Viktorii. V první lize debutoval již v osmnácti letech. V roce měl, nakročeno do Sparty Praha, ale Spartu v tu dobu měla hodně velkou konkurenci a tak zůstal v Plzni. V roce 2008 přestoupil za částku 50. Mil. Korun do Norského Vikingu Stavanger, kde je opora týmů. Bylo to velké překvapení, protože Fillo měl nábytky i z Německa. V roce 2009 si připsal jeden reprezentační start, v zápase proti Maltě. Tento rychlonohý záložník popřípadě útočník, se dokáže dobře koordinovat v šestnácte a proto je tak ve světě žádaný.

Narozen: 7. 2. 1986

Výška a váha: 178 cm, 72 Kg


TOP5 David Limberský

FC Viktoria Plzeň/Česká republika

Tento obránce, jako jediný z pětice hráčů, zůstal věrný Viktorce. I když se tento talentovaný fotbalista vracel do Plzně vždy jako „bumerang“. V roce 2003 zářil na Mistrovství světa hráčů do 20let a hned v roce 2004 do italské Modeny, kde strávil pouze půlroku. Modena sestoupila do Serie B. A Limberský se vrátil na půl roku do vlasti. Jenže poté po něm zatoužil Anglický velkoklub Tottenham, kde byla obrovská konkurence a Limberský zde vydržel znovu půl roku, již druhý návrat do Plzně během jednoho roku.  V roce se znovu poroučel z Plzně, odešel do Sparty, kde se z něj stal obránce, Limberský doposud nastupoval v záloze. Jenže ve Spartě moc příležitostní nedostal a tak se po roce strávené ve Spartě vrátil zpět do Plzně, kde prožívá, nejlepší období kariéry, od roku 2008 si připsal 4 reprezentační starty a vyhrál národní pohár.   

Narozen: 6. 10. 1983

Výška a váha: 179 cm, 76 Kg


Žádné komentáře