FC Viktoria Plzeň

Homepage

TOP5: Cizinci

Druhý díl TOP5, se dnes bude věnovat pěti nejlepším cizincům, kteří v minulosti oblékali, nebo stále oblékají plzeňský dres. Dnešní TOP1 byl bezesporu Ludovic Sylvestre, který dnes působí v anglickém Blackpoolu. Většina cizinců, kteří působili v Plzni a mají za sebou pestrou fotbalovou kariéru, o které se můžete dočíst v článku.a dozvědět se tak jaké osobnosti hrály za Viktorku.  

TOP1 Ludovic Sylvestre klub: Blackpool národnost: Francie/Guadeloupe

Tento talentovaný francouzský záložník má bohatou kariéru. V roce 2005 přestoupil do španělského velkoklubu, přesněji do Barcelony, kde pravidelně nastupoval za B a C tým. První dva starty za první tým Barcelony si připsal v roce 2006, proti Sevillě a Athleticku Bilbao. Byla to přestupová bomba, když tento Francouz v roce 2006 přišel do pražské Sparty, kde strávil dvě celkem ne moc povedené sezóny. A tak se Sparta rozhodla Sylvestra oživit pomocí hostování, když v lednu 2008 přišla nabídka z Plzně, Sparta neváhala. Tento záložník zde odehrál všechny zápasy jara a dal tři góly. Připsal si více gólů za půl sezóny, než ve Spartě za jednu a půl sezónu. Sparta už o něj nejevila zájem a tak se v létě roku 2008 stěhoval do města automobilů, přesněji do Mladé Boleslavi. Boleslav byla jeho nejpovedenější angažmá. Nechyběl ani u jednoho ligového zápasu. V září 2010 přišla nabídka od nováčka anglické nejvyšší soutěže Blackpoolu, kterou přijal a stěhoval se na ostrovy. Sylvestre mino jiné reprezentuje francouzskou kolonii Guadeloupe.

 


TOP2 Fábio César Montezine klub: Al-Rayyan národnost: Brazílie/Katar

Sice tento záložní, který působil ve Viktorii v letech 2000/01 odehrál pouze 3 zápasy a dal 1 gól. Je to pozoruhodný hráč s pestrou minulostí. Po ukončení smlouvy odešel tento ještě Brazilec do Itálie, kde strávil celkem čtyři roky. První tři roky v Neapoli ,kde odehrál celkem slušnou porci zápasů, celkem 77. A deset gólových zářezů. Poslední strávená sezóna v Itálii byla v celku Avellino. Zvrat v jeho kariéře přišel v roce 2005, když se s rodinou přestěhoval do Kataru, kde nastupoval za celek Al-Arabi, kde strávil jednu sezónu a stěhoval se za lepším do Umm Salal, zde strávil celkem čtyři roky, v roce 2008 přijal občanství státu Katar a mohl proto tento stát reprezentovat na mezinárodní úrovni. Tento záložník od roku 2008 nechyběl nikdy v nominaci tohoto státu. A o rok později konvertoval k islámské víře. Po čtyřech letech strávených v týmu Umm Sala, tedy v roce 2010 podepsal kontrakt s týmem I-Rayyan který hraje Asijsou ligu Mistrů.

Fábio César Montezine uprostřed

TOP3 Edno Roberto Cunha klub: Botafogo národnost: Brazílie

Tento sedmadvacetiletý levý záložník za svojí dosavadní kariéru vystřídal celou řadu klubů a mezi nimi byla i plzeňská Viktorka. První profesionální smlouvu dostal jako devatenáctiletý mladík v týmu Avaí a o rok později se stěhoval jako velký talent do Nizozemského velkoklub PSV  Eindhoven, ale tam se samozřejmě neprosadil, a tak se stěhoval na západ Čech a za celý rok kde odehrál 8. zápasů a vstřelil 1. gól. Poté nastal přestup do polského Krakova. Po skončení tohoto angažmá nastala zběsilá jízda. Za tři roky vystřídal tento hráč tento hráč 4 týmy. Nejpovedenější angažmá bylo v týmu Portuguesa, který hraje brazilskou Sérii B, kde bez jednoho startu odehrál padesátku zápasů a připsal si celkem 9 gólů. Po tomto povedeném angažmá si ho všiml brazilský velkoklub Corinthians, kde se podle očekávání neprosadil a stěhoval se do klubu, který hraje brazilskou Sérii A Botafogo, kde je na hostování.

Edno Roberto Cunha v zelenočerveném dresu mojule o míč

TOP4 Ferenc Róth klub: TJ Sokol Ovčárny národnost: Maďarsko

Maďarský záložník Ferenc Róth přišel v roce 2006 ze Slovácka, kde strávil dvě sezóny, které byli opravdu povedené. Do západočeské metropole toto angažmá nebylo moc povedené odehrál s celkem jen 16 zápasů v létě, kdy do Viktorky přicházeli hvězdy jako Horváth, Limberský atd..,již neměl místo v prvním A-týmu ,a tak byl přeřazen do plzeňské juniorky, pak přestoupil do Bohemians 1905. Zde strávil dvě sezóny, nejprve tým dovedl zpět do první ligy a poté i ligu ve Vršovicích udržet. V létě již o něj Bohemians nestáli a tak se stěhoval do třetiligových Ovčáren, kde hned v prvním zápase dal Hattrick. Mezi jeho největší úspěchy patří mistrovský titul z maďarské ligy.


TOP5 Dmitri Tatanašvili klub: Metalurg Záporoží národnost: Gruzie

Gruzínský útočník, který okusil první gruzínskou ligu již v 19. Letech, měl nekročeno do velkého Evropského fotbalu, který pomalu dozrával v hlavním městě Tbilisi, v sezóně 2007/2008 byl druhý nejlepší střelec národní ligy, celkem si připsal 14. branek. Bylo jasné, že se bude stěhovat za hranice Gruzie. Stěhoval se do Česka, do týmu, který měl pohárové ambice, do Viktorky, jenže Tatanašvili hrál dobře jenom první dva zápasy, ve druhém zápase proti Olomouci se poprvé prosadil v Plzeňském dresu. Jenže poté nastal pokles formy a výměna trenéra a Tatanašvili již nedostával tolik času, kolik potřeboval, aby se ukázal trenérům. Po nepovedené sezóně následovalo hostování v Kladně, které se každoročně potácí v sestupových vodách ligy. Tatanašvili podal lepší výkon než v Plzni, ale pořád měl na víc, ale prostě to nešlo, Kladno sestoupilo do druhé ligy a Tatanašvili se vrátil zpět do Plzně. Odehrál pouze pár minut Superpoháru. Poté následovalo rozvázání smlouvy a přesun do ukrajinského celku Metalurg Záporoží, který byl beznadějně poslední a potřeboval typického gólového střelce. Dmitri se připsal celkem dva starty za Gruzínskou reprezentaci a připsal si dva góly.

Poslední komentáře
11.12.2010 20:42:46: Píšeš zajímavý články, ale máš tam vždycky plno chyb. :D
11.12.2010 20:36:43: Děkuji za přízeň, v českém jazyce zrovna nevynikám, chyby opravím předem se omlouvám. 