Viktoriáni se vrátili do pohárové Evropy, na úvod porazili Rustavi!

Viktoriáni nedopustili senzaci a z gruzínského hlavního města Tbilisi si odvážejí výhru 3:1 po dvou gólech Pavla Horvátha a jednom gólu Daniela Koláře, na straně Rustavi se trefil bývalý Viktorián Tatanashvili.

Je to opět tady! Viktoriáni vstupují do nové sezónu zápasem druhého předkola Evropské ligy proti gruzínskému celku Metalurgi Rustavi, za který nastupuje bývalý hráč Viktorie, útočník Tatanashvili. Sestava se značně od minulé sezóny liší, trenér Vrba musel nahradit oba krajní záložníky, kteří odešli na zahraniční štaci. Dále mezi tři tyče se postavil Petr Bolek a Plzeňané se také museli obejít bez obránce Čišovského.

Již před zápasem byli Viktoriáni jasnými favority a hned od úvodních minut se očekávání stalo skutečností. První šanci zápasu si připsal Martin Fillo, jeho střela skončila na těle domácích obránců. Po necelých deseti minutách se zkoušel prosadit také slovenský snajpr Ďuriš, Bediashvili byl proti a jeho střelecký pokus lapil. 14. minuta zápasu, Viktoriáni se radují z úvodní branky do sítě Rustavi. Po přihrávce Ďuriše pálil z hranice velkého vápna a díky teči obránce domácích zaplul střelecký pokus až za záda Bediashviliho. Viktoriáni vedou 1:0. O dvě minuty později mohli Viktoriáni vést o dvě branky, pokus Vladimíra Daridy bohužel pro Viktoriány skončil na břevně. Po půlhodině hry byly kroky srovnány, Rustavi dokázalo srovnat na 1:1. Pavel Horváth poslal nedůraznou přihrávku na jednoho z obránců, míče se ujal světe div se Tatanashvili a překonal bezmocného Bolka. Rustavi se ale z vyrovnaného stavu neradovala nějak dlouho. Ve 32. minutě po centru Davida Limberského dokázal nejvýše vyskočit Dan Kolář a míč "uklidit" do sítě. Viktoriáni vedou 2:1. Poslední minuty prvního dějství byly záležitostí aktivně hrajícího Rustavi. Pokus Maisuradzeho branku minul, ale standardní situace v úplném závěru poločasu, která minula jen těsně branku Bolka pocuchala nervy nejednomu fanouškovi. Do kabin se šlo za příznivého stavu pro Viktoriány 1:2.

Dimitri Tatanashvili (vlevo) bojuje o míč s Václavem Procházkou (vpravo).

Do druhého poločasu také aktivněji nastoupili domácí. Střelecký pokus Maisuradzeho konečky prstů vytěsnil Bolek na rohový kop. 54. minuta další obrovská šance Viktoriánů, Kolář přiťukl nováčkovi v sestavě Arménci Malakyanovi, ten se snažil přelobovat vysunutého brankáře, ale míč skončil na břevně. V 58. minutě hry si kapitán Viktorie připravil úžasnou střelu, z pětadvaceti metrů poslal míč za záda bezmocného Bediashviliho. Viktoriáni vedou 3:1 a utvrdili svoje obrovské šance na postup do dalšího předkola. Viktoriáni si tento zápas velmi užívali měli bezpočet šancí a byli velice aktivní. V 73. minutě propukala čtvrtá gólová radost, jenže tečovaná střela Františka Ševinského bohužel byl v ofsajdu. 83. minuta a Daniel Kolář obešel všechny hráče domácích a měl před sebou prázdnou branku. Za gólmana Bediashviliho zastoupil jeden z obránců a jeho střelecký pokus odvrátil hlavou z brankové čáry.

Viktoriáni v úvodním zápase nezaváhali a dokázali zvítězit 3:1 a do domácí odvety, která se uskuteční příští týden v Doosan aréně si odvážejí, doufejme dostačující náskok na postup do třetího předkola Evropské ligy.

Pavel Horvath

I když zapříčinil jediný gól Rustavi, pozitiva převyšují negativa a Pavel Horváth je po právu muž zápasu. No aby ne připsal si dva góly a hlavně ten druhý stál za to.

FC Metalurgi Rustavi - FC Viktoria Plzeň 1:3

Poločas: 1:2
Branky: 29. Tatanashvili - 14. a 58. Horváth, 32. Kolář
ŽK: Sukhiashvili, Razmadze - Fillo, Darida
Rozhodčí: Emir Alecković - Senad Ibrisimbegović, Goran Dujak (všichni Bosna a Hercegovina)
Metalurgi Rustavi: Bediashvili - Sukhiashvili, Gavashelishvili, Japaridze, Makhviladze - Maisuradze, Razmadze - Kavtaradze (46. Dobrovolski), Mikaberidze (67. Sikharulidze), Getsadze - Tatanashvili (67. Janelidze). Trenér Koba Zhorzhikashvili.
Viktoria Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Fillo (85. Štípek), Kolář (88. Hanousek), Malakyan (65. Zeman) - Ďuriš. Trenér Pavel Vrba.