Viktoriáni drželi krok s favoritem, konec patřil, ale Šachtaru…

V prvním kole turnaje Copa del Sol, Viktoriáni prohráli se silným Šachtarem Doněck 2:1, ale do osmdesáté minuty Plzeňané vedli po brance Koláře. Bohužel konec patřil Doněcku, a tak zbývají jen zápasy o konečné umístění.

Hned v prvním kole turnaje Copa del Sol narazili Viktoriáni na silného soupeře z východu, Šachtar Doněck, který se také probojoval do osmifinále Ligy mistrů. Zápas se odehrál takřka před prázdnými tribunami na stadionu Estadio Martínez Valero ve městě Elche.

Úvodní minuty zápasu přinesly spíše opatrnější fotbal a každý tým čekal na chybu soupeře. První větší šance zápasu se odehrála po necelé čtvrthodince hry. Šachtar zahrával volný přímý kop, který se dostal až do velkého vápna k Luisu Adrinanovi, ale ten naštěstí minul Pavlíkovo svatyni. Viktoriáni měli docela dost vyložených šancí, ale žádnou bohužel nedokázali proměnit. Viktoriáni dostali Šachtar pod výraznější tlak až po půl hodině hry. Ve 33. min. svěřenci Pavla Vrby zahrávali, hned čtyři rohové kopy za sebou, ale bez úspěchu. Gólové šance měl na kopačkách jak Martin Fillo, tak i Milan Petržela, znovu jim chyběla dávka přesnosti. První poločas skončil nerozhodně 0:0 a všechny góly zápasu padly právě ve druhé polovině dějství. Běží 49. min. David Limberský zahrává volný přímý kop, přímo na hlavu Jana Rezka, který jen mírně přiťukl balón na Dana Koláře, který zajistil první gól utkání a co je ještě důležitější vedení pro Západočechy  0:1. Byli to právě hráči Viktorky, kteří udávali tempo hry, o sedm minut později mohl být stav již 0:2. Trestný kop, který zahrával nikdo jiný než Pavel Horváth minul jen o centimetry branku Pjatova. V zápase se blýsknul i Roman Pavlík, který po více jak hodině hry bravurně lapil stoprocentní šanci Šachtaru. Slovenská spolupráce, i takhle by se dala nazvat šance, která se odehrála v 67. minutě, když Ďuriš krásně prodloužil na Bakoše, ale z hranice velkého vápna minul branku. Vypadalo  to nadějně, deset minut před koncem svěřenci trenéra Vrby vedli o jeden gól, ale právě poslední desetiminutovka patřila soupeři. V 81. min. prošel Costa plzeňskou obranou jako nůž máslem a rázem týmy krok srovnaly 1:1. Již se schylovalo k penaltovému rozstřelu, ale v 89. min. na hranici vápna fauloval Jiráček, vysloužil si druhou žlutou kartu a šel předčasně do kabin. Šachtar opět zahrával volný přímý kop a obloučkem poslal míč za záda bezmocného Pavlíka, náhle se všechny naděje rozplynuly 2:1. Druhou červenou kartu si vysloužil v závěru zápasu také Michal Ďuriš. Zápas jiné gólové akce nepřinesl, a tak zbývá Viktorce hrát „jen“ zápasy o konečné umístění. Hned 1. února vyzvou poslední celek Rumunské ligy FC Sportul Studenţesc Bukurešť.

Po heroickém výkonu sice Plzeňané prohráli, ale Pavel Vrba byl s výkonem spokojený. Myslím si, že zápas s osmifinalistou Ligy mistrů nabídl výborný fotbal. My jsme ještě deset minut před koncem vedli o branku. Bohužel v závěru bylo patrné, že docházely síly. Škoda příležitostí Bakoše ve druhém poločase. Kdybychom vedli 2:0, mohl se zápas vyvíjet jinak.

FK Šachtar Doněck – FC Viktoria Plzeň 2:1